VFŞL’de normal sezon tamamlandı

Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi’nde 9.hafta mücadeleleri de tamamlandı ve normal sezonun sonuna geldik. Farklı ve yeni şampiyonlar gördüğümüz haftanın sonunda Papara SuperMassive, NASR Esports ve 1907 Fenerbahçe ligin son haftasını kayıpsız geçiren takımlar oldular.Böylelikle Papara SuperMassive ve fastPay Wildcats ligi normal sezonda ilk ikide bitirerek mevsim finallerine yarı finalden başlayan takımlar olurken çeyrek final eşleşmeleri de Galatasaray-Dark Passage ve NASR Esports-1907 Fenerbahçe olarak belirlendi. Beşiktaş,5 Ronin ve Galakticos mevsim finallerini kaçıran takımlar olurken Team Aurora da Kış Mevsimi’ni galibiyet alamadan kapadı.

Normal sezonun sonundaki puan tablosu:

*Dark Passage ve 1907 Fenerbahçe eşitlik bozma mücadelesi sonunda oluşan tablo

Mevsim finalleri tablosu da şu şekilde oluştu:

5 Ronin vs fastPay Wildcats

Haftanın açılış maçında 5 Ronin ile liderlik iddiasını sürdürmek isteyen fastPay Wildcats karşı karşıya geldi. 5R Renekton-Kindred-Zoe-Tristana-Gragas seçimleriyle vadiye inerken IW ise Malphite-Udyr-Azir-Senna-Tahm Kench seçimleriyle rakibine karşılık verdi. Erken oyunda iki takım da skorlar alırken bu bölümde çoğunlukla eşitlik vardı. İlk ejderleri ve kuleyi almayı başaran IW oldu. Rakibine karşı 5R tarafı Bulut Ejderi etrafında yaptığı savaşla direndi. Özellikle BroCColi’nin Kindred ile yaptığı oyun ile 5R rakibinin kuşatmasını durdurdu ve katliama imza attı. Bu katliam sayesinde Baron güçlendirmesini de alan 5R oyunun hakimi gibi gözüktü. Buna rağmen IW tarafı rakibinin yaptığı hataları iyi değerlendirerek oyunda kalmayı başardı. Baron öncesinde çıkan çatışmadan da kilit skorlar alan IW Baron güçlendirmesini de kaptı. Hatalar yapmaya devam eden 5R’ye karşı Baron güçlendirmesiyle rakibinin savunmasını kıran IW yaklaşık 36 dakikada galibiyete ulaşan taraf oldu. Maçın En Değerli Oyuncusu ödülü ise 4/1/7’lik Udyr performansı ile Ferret’in oldu.

Beşiktaş Esports vs 1907 Fenerbahçe

Haftanın mevsim finalleri yarışı açısından en kritik maçlarından biri olan derbide Beşiktaş ile 1907 Fenerbahçe karşılaştı. BJK bu maç için Gnar-Hecarim-Zoe-Xayah-Gragas kompozisyonunu kullandı. FB ise bu seçimlere Malphite-Udyr-Kayle-Kai’Sa-Rell ile karşılık verdi. Böylelikle bu mevsim ilk kez orta koridorda Kayle seçimini de ligimizde görmüş olduk. Koridor üstünlükleriyle erken aşamada tarafsız objektifleri BJK topladı. Rakibini baskılamışken açgözlülük yapan BJK’ın hamlesini FB çok iyi karşıladı. Orta koridorda çıkan savaşta taşıyıcılarına skor vermeyi başaran FB maça tutunmaya devam etti. Yine de Bulut Ruhu’nu alarak kendine kazanma koşulu oluşturan taraf Kara Kartallar oldu. Ama Baron etrafında yapılan savaşı hatasız oynayarak kazanan taraf FB oldu. Sarı-lacivertliler bu sayede Baron güçlendirmesini de almayı başardı. En azından Kadim Ejder’i almak isteyen BJK’a karşı Vadinin Boğaları son bir takım savaşı kazanmayı başardı. Böylelikle 30 dakika sonunda maçı kazanmayı başaran FB mevsim finali umudunu son maça taşıdı. Maçın En Değerli Oyuncusu da 7/0/4’lük Kai’Sa performansı ile Neramin oldu.

Team Aurora vs Papara SuperMassive

Günün üçüncü maçında Team Aurora ile Papara SuperMassive karşılaştı. AUR Wukong-Trundle-Orianna-Kai’Sa-Rell seçimlerini yaparken buna karşılık olarak SUP da Gragas-Skarner-Syndra-Tristana-Alistar ile vadiye indi. Oyunun erken bölümünde alt koridorda çıkan takım savaşından avantajla ayrılan taraf AUR oldu. Ama orta koridorda çıkan savaşı kazanan ise SUP tarafı oldu. Fakat Okyanus Ejderi için çıkan savaşta hem ejderi alan hem de savaşı avantajlı bitiren taraf yine AUR’du. Buna rağmen SUP Baron güçlendirmesini almayı başardı. Karşılık olarak Okyanus Ruhu etrafında yapılan savaşta AUR, harika takım savaşı yaparak oyunu bitirme noktasına geldi. Ama Ksaez 4v1 durumdayken yeniden doğan takım arkadaşları ile maçı tutmayı başardı. Üst nehirde Kireas’ın başlattığı savaşı SUP çok ince farklarla da olsa kazanmayı başardı. Okyanus Ejderi’ni yine almayı başaran Baykuşlar, son bir takım savaşından sonra yaklaşık 36 dakikada oyunu bitirdi. Böylelikle liderlik yarışı da son güne taşınmış oldu. Maçın En Değerli Oyuncusu da 11/1/11’lik Syndra performansı ile Ksaez oldu.

NASR Esports vs Galatasaray Esports

Günün dördüncü maçı ise NASR Esports ile Galatasaray arasındaydı. NSR bu maçta Wukong-Taliyah-Nocturne-Jinx-Thresh seçimlerini kullanmayı tercih ederken GS ise Malphite-Karthus-Lucian-Jhin-Blitzcrank ile rakibine karşılık verdi. Bu sayede bu mevsim ilk kez ligimizde Nocturne de seçilmiş oldu. NSR erken oyunda rakibine oranla daha aktif olan ve skorları alan taraftı. NSR bu üstünlüğü ejderlere de yansıtmayı başardı. Fakat Baron güçlendirmesini alırken kendi başlattıkları savaşı iyi bitiremedi ve katliam yapan GS oyuna Baron güçlendirmesini alarak geri döndü. Ama rakibini Bulut Ejderi etrafında yakalayan ve bu sefer doğru savaş yapan NSR Bulut Ruhu’nun da sahibi oldu. Orta koridordaki savaşlardan iki takım da skorlar çıkardı. Kadim Ejder etrafındaki son savaşta bir katliam daha yapan NSR 36 dakika sonunda galip geldi. Maçın En Değerli Oyuncusu da 8/1/6’lık Nocturne performansı ile Giyuu oldu.

Dark Passage vs Galakticos

Cumartesi gününün son maçında Dark Passage ile Galakticos kozlarını paylaştı. DP bu mücadele için Gnar-Udyr-Orianna-Kai’Sa-Seraphine seçimlerini yaparken GAL Jayce-Hecarim-Twisted Fate-Vayne-Leona ile vadiye indi. Erken aşamada ormancıların müdahalesiyle skorlar paylaşıldı. Sürekli olan çatışmalarda ise DP daha koordine olarak üstünlük almayı başardı. Galakticos savaşlara devam etmeye çalışsa da bu savaşalrdan önde çıkan yine DP tarafıydı. Bu üstünlükle Baron güçlendirmesini de almayı başaran DP’ye karşı GAL savunmada kaldı. Yine de aldığı üstünlükle rakibini kuşatmayla boğmaya devam eden DP skorlar da aldı. Bu skorlar sayesinde rakibinin merkezini yıkan DP, 32 dakikada galibiyete ulaştı ve haftanın ilk günü tamamlandı. Maçın En Değerli Oyuncusu ise 7/1/12’lik Udyr performansı ile Typhoon oldu.

Team Aurora vs 5 Ronin

Pazar gününün ilk maçı bu mevsimde iddiası kalmayan Team Aurora ile 5 Ronin arasında gerçekleşti. AUR Gnar-Skarner-Orianna-Kai’Sa-Rell seçimleriyle mevsimin son maçına çıkarken 5R ise Gragas-Lee Sin-Syndra-Jinx-Thresh kompozisyonuyla vadiye indi. Lee Sin de böylelikle bu mevsim ilk kez seçilen şampiyonlar listesine giriş yapmış oldu. Maçın başından itibaren 5R tarafı skorları bulan taraf oldu. Bunun sayesinde oyunun kontrolünü asla elinden bırakmayan 5R Baron güçlendirmesini de aldıktan sonra oyunun hakimiyetini elinde tutmaya devam etti. Yakaladığı üstünlükle rakibinden skorlar almaya devam eden 5R 32 dakika sonunda vadiden galibiyetle ayrılarak mevsimi tamamladı. Maçın En Değerli Oyuncusu da 4/0/11’lik mükemmel Lee Sin KDA’sı ile BroCColi oldu.

Dark Passage vs 1907 Fenerbahçe

Son mevsim finali biletinin kime gideceğini belirleyecek maçta Dark Passage ile1907 Fenerbahçe karşı karşıya geldi. DP bu maç için Lulu-Hecarim-Orianna-Xayah-Alistar seçimlerini yaparken FB ise Gnar-Gragas-Yasuo-Kai’Sa-Rell ile rakibine karşılık verdi. Yine bu maçtaki Yasuo seçimi bu mevsim ilk kez ligimizde gördüğümüz seçimler arasına da eklenmiş oldu. DP özellikle erken oyunda rakibini çok geriye düşürmeyi başararak çok büyük üstünlük elde etti. Fakat Dağ Ejderi’ni aldıktan sonraki takım savaşını çok iyi yapmayı başaran FB tarafı oldu. Vadinin Boğaları bu sayede Baron güçlendirmesini de alarak maça yeniden ortak oldu. DP ikinci Dağ Ejderi’ni rakibinden çalmayı başardı ama sonrasındaki savaşı çok ufak farklarla FB yine kazandı. İkinci Baron güçlendirmesini alan Vadinin Boğaları sonrasındaki savaşta da katliama imza attı. Güçlendirmenin de yardımıyla üç koridorda da inhibitör açan FB son bir savaşla oyunu 31 dakikada bitirdi. Maçın En Değerli Oyuncusu da 6/1/10’luk Kai’Sa performansı ile Neramin oldu.

fastPay Wildcats vs Galatasaray Esports

Günün üçüncü maçında birincilik için mücadele eden fastPay Wildcats ile mevsim finallerine dördüncü sırada girecek olan Galatasaray karşılaştı. IW Karma-Olaf-Syndra-Jinx-Thresh beşlisiyle vadiye inerken GS ise Gnar-Nidalee-Galio-Tristana-Blitzcrank seçimlerine gitti. Erken oyunda iki taraf da skorları buldu fakat ejderlerde GS üstünlüğü vardı. IW’deki skorların tamamı HolyPhoenix’e giderken GS’de farklı taşıyıcılar da skor bularak güçlenme imkanı buldu. Okyanus Ruhu öncesi özellikle Zergsting’in Blitzcrank’le rakiplerini teker teker yakalamasıyla GS daha da öne geçti. Bunun sonucunda Okyanus Ruhu’nu da kolayca elde eden ekip, rakibini takım savaşında mağlup etmeyi başardı. Bu savaşla Baron güçlendirmesini de alan Vadinin Aslanları, bu sayede oyunu 28 dakika içinde bitirmeyi başardı. Maçın En Değerli Oyuncusu ödülü 1/1/12’lik Blitzcrank performansıyla Zergsting’in oldu.

Beşiktaş Esports vs Papara SuperMassive

Günün bir diğer önemli mücadelesi mevsim finalleri umudu için bu maçı kazanmak zorunda olan Beşiktaş ile ligi birinci sırada bitirmek isteyen Papara SuperMassive arasındaydı. BJK bu maç için Gragas-Lillia-Lucian-Xayah-Alistar seçimlerini yaparken SUP da Renekton-Kayn-Viktor-Kai’Sa-Rell seçimleriyle vadiye indi. Böylelikle Kayn de mevsim içinde seçilen farklı şampiyonlardan birisi oldu. Erken oyunda SUP daha proaktif hamleler yaparken BJK bu hamlelere iyi yanıt vermeyi başardı. Ama Bulut Ejderi’ni almayı başaran ve sonrasındaki savaşta da katliama imza atan Baykuşlar oyunun kontrolünü ele aldı. Sonrasındaki birkaç dakikada oyunun temposu düşse de Baron’u rakibine hissettirmeden alan yine SUP tarafıydı. Elindeki üstünlüğü asla kaybetmeyen SUP Okyanus Ruhu için yapılan savaşta da rakibini yenerek 35 dakika sonunda galip geldi. Böylelikle ekip normal sezonu da liderlikle tamamladı. Beşiktaş tarafı ise bu mağlubiyetle mevsim finallerine veda etti. Ayrıca bu maçın sonucunda Dark Passage ile 1907 Fenerbahçe mevsim finallerine katılan son takımlar oldular. Maçın En Değerli Oyuncusu 5/0/6’lık Viktor performansıyla Ksaez oldu.

NASR Esports vs Galakticos

Günün normal sezon için son maçında puan tablosundaki yerleri kesinleşmiş olan NASR Esports ile Galakticos karşılaştı. NSR Wukong-Karthus-Nocturne-Caitlyn-Karma seçimlerini bu maç için kullandı. GAL ise bu kompozisyona Aatrox-Evelynn-Vayne-Samira-Rell gibi daha eğlenceli seçimlerle yanıt verdi. Roulette’in imza şampiyonu olan Evelynn’i de bu mevsimde böylelikle ilk kez görmüş olduk. İlk dakikalardan itibaren adeta bir tekli dereceli maçı havasında geçen mücadelede iki takım da kendisine bolca skor buldu. İlk ejderleri alan taraf ise GAL oldu. Okyanus Ejderi etrafında yapılan savaşta ise NSR katliama imza attı. Baron güçlendirmesini de alan NSR rakibine karşı fazla hevesli davrandı. Bunun bedeli olarak bu kez katliam yapan tarafsa GAL oldu. Ama üst koridorda rakibine karşı NSR bu kez katliamı gerçekleştirdi ve 30 dakika sonunda bu keyifli mücadelede galibiyeti alan taraf oldu. Maçın En Değerli Oyuncusu da 6/6/6’lık ilginç Wukong skoruyla Last oldu.

Dark Passage vs 1907 Fenerbahçe (tiebreaker)

Eşitlik bozma mücadelesinde ise Dark Passage ve 1907 Fenerbahçe yeniden karşılaştı. Bu maçı kazanan ekip beşinci olarak mevsim finallerinde Galatasaray ile 5 maçlık seride karşı karşıya gelecekti. DP bu mücadelede Wukong-Hecarim-Viktor-Kai’Sa-Nautilus seçimlerine giderken FB ise Kalista-Nocturne-Katarina-Jhin-Leona ile rakibine karşılık verdi. Katarina da bu mevsim gördüğümüz yeni şampiyonlardan biri daha oldu. İlk dakikalardan itibaren özellikle Typhoon Hecarim ile oyunu çok fazla etkiledi. fabFabulous aldığı üstünlükle FB’nin diğer koridorlarına da korku saldı. Alt koridorda kule altını çok iyi uygulayan ve taşıyıcısına bolca skor veren DP oyunu tamamen kontrolüne aldı. Baron güçlendirmesini de çıktığı gibi alan DP rakibini öldürmeye devam etti. Rakibine acımayan DP yaklaşık 25 dakika sonunda zafere ulaştı ve çeyrek finalde Galatasaray ile eşleşti. Bunun sonucunda 1907 Fenerbahçe ise çeyrek finalde NASR Esports ile eşleşmiş oldu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

VCT MASTERS TÜRKİYE ŞAMPİYONU BELLİ OLDU!

Next Post

VFŞL’de mevsim ödülleri sahiplerini buldu

Related Posts